czwartek, 7 listopada 2013

Kogo zaliczyć do grupy pracowników administracyjno-biurowych?

Organizatorzy szkoleń, często zastanawiają się, których pracowników zaliczyć do grupy pracowników zatrudnionych na stanowiskach administracyjno-biurowych.
Obok szerokiej grupy pracowników administracyjno-biurowych, szkolenia przeznaczone są również dla pracowników: zatrudnionych przy obsłudze monitorów ekranowych,
placówek służby zdrowia, szkół i innych placówek oświatowych, jednostek naukowo-badawczych innych, których charakter pracy wiąże się z narażeniem na czynniki szkodliwe dla zdrowia, uciążliwe lub niebezpieczne albo z odpowiedzialnością w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy
(załącznik nr 1, pkt VIII ust. 2 do rozporządzenia Ministra Gospodarki i Pracy z 27 lipca 2004 r. w sprawie szkolenia w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy; Dz.U. nr 180, poz. 1860 ze zm.).
A zatem szkolenia bhp tej grupy przeznaczone są, obok typowych stanowisk biurowych także, np. dla:
  • lekarzy, pielęgniarek, personelu aptek,
  • nauczycieli, wychowawców,
  • pracowników naukowych,
  • pracowników, których praca wiąże się z codziennym używaniem samochodu (np. pracownicy marketingu),
  • innych pracowników, którzy wśród swoich obowiązków mają odpowiedzialność w zakresie bhp (np. za stan pomieszczeń higienicznosanitarnych, zakupy środków ochrony indywidualnej, zakupy odzieży roboczej i ochronnej, zakupy środków higienicznych), a nie są osobami kierującymi pracownikami ani pracownikami inżynieryjno-technicznymi.
Kto decyduje kogo skierować na szkolenie dla grupy pracowników administracyjno-biurowych?
W tej sytuacji to pracodawca sam zadecyduje, którzy pracownicy są zatrudnieni na stanowiskach biurowych, na których występują zagrożenia i/lub są związane z odpowiedzialnością w zakresie bhp.

Szczegółowy zakres tematyczny szkolenia pracowników wymienionych wyżej ma niewiele wspólnego ze zwykłą pracą biurową i wymaga dokładnego uwzględnienia czynników charakterystycznych związanych z ich pracą w programie szkolenia tworzonym na podstawie programu ramowego.
Szkolenie bhp kraków pracowników administracyjno-biurowych, przeznaczone jest zatem dla tych, których charakter pracy wiąże się z narażaniem na czynniki szkodliwe dla zdrowia, uciążliwe lub niebezpieczne zatrudnionych np. w:
  • firmach produkcyjnych, handlowych, usługowych,
  • urzędach i instytucjach,
  • szkołach, uczelniach, przedszkolach, świetlicach,
  • instytutach naukowych,
  • placówkach kulturalnych,
którzy w swojej codziennej pracy:
  • posługują się komputerem z monitorem ekranowym,
  • są zagrożeni napadem, rozbojem,
  • są lub mogą być narażeni na oddziaływanie czynników niebezpiecznych lub szkodliwych np. z powodu konieczności okresowego przebywania w obiektach produkcyjnych lub innych miejscach, gdzie takie czynniki występują (np. budowa, gospodarstwo rolne),

Dla personelu służby zdrowia, nauczycieli i wychowawców, fachowego personelu jednostek naukowo-badawczych i osób mających w swoich obowiązkach odpowiedzialność w zakresie bhp należy opracować programy szkoleń uwzględniające tematykę odpowiadającą obowiązującym ich przepisom i zagrożeniom, na które są narażeni. 

Kto i kiedy może kontrolować wiedzę pracowników w zakresie bhp?

Ewaluacja wyniku szkolenia to sprawdzenie wiedzy osób szkolonych dotyczącej zagadnień omawianych na zajęciach. Przedmiotem tej oceny powinny być w odniesieniu do szkolenia bhp:
  • przyswojenie wiadomości,
  • nabycie umiejętności i pożądanych nawyków,
  • praktyczna przydatność przekazanych treści i umiejętności w pracy zawodowej.
Szkolenie w zakresie bhp powinno zapewnić co najmniej dostateczny poziom wiedzy pracownikom w tym zakresie. Poziom ten powinien być co najmniej dostateczny, ponieważ nie wolno dopuścić do wykonywania pracy pracownika, który nie posiada dostatecznej znajomości przepisów bhp (art. 2373 kp).
Każde szkolenie okresowe i instruktaż stanowiskowy w dziedzinie bhp kończą się egzaminem sprawdzającym:
  • przyswojenie przez uczestnika szkolenia wiedzy objętej programem szkolenia bhp kraków oraz
  • umiejętności wykonywania lub organizowania pracy zgodnie z przepisami i zasadami bhp.
Uwaga!
Pamiętajcie, że egzamin przeprowadza organizator szkolenia (§ 16 ust. 1 rozporządzenia Ministra Gospodarki i Pracy z 27 lipca 2004 r. w sprawie szkolenia w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy; Dz.U. nr 180, poz. 1860 ze zm.).

Na podstawie stopnia opanowania wiedzy przez szkolonych, można trafnie formułować cele następnych szkoleń lub szkoleń uzupełniających (w przypadku słabego opanowania niektórych zagadnień lub umiejętności).

Uprawnienia pracodawcy do sprawdzania wiedzy pracowników z zakresu bhp
Miejcie na uwadze, że również sam pracodawca ma prawo przeprowadzać egzaminy sprawdzające znajomość przepisów z zakresu bhp także w okresach między szkoleniami. Szczególnie w zakładach mających wdrożony system zarządzania bhp, pracodawcy przeprowadzają egzaminy z różnymi grupami zawodowymi w trakcie prowadzonych audytów stanu bhp. Sprawdzanie opanowania ważnych zagadnień dotyczących bhp pozwala na ciągłe oddziaływanie pracodawcy na poziom znajomości przepisów szczegółowych wśród pracowników (np. szczegółowych instrukcji bhp przy obsługiwaniu maszyn szczególnie niebezpiecznych lub skomplikowanych procesów technologicznych).


Celowe jest także przeprowadzenie egzaminu z zakresu znajomości przepisów bhp po serii zaistniałych w zakładzie wypadków przy pracy związanych z wykonywaniem podobnych czynności. Zazwyczaj w takiej sytuacji powstaje podejrzenie, że przyczyną może być nieznajomość sposobu postępowania przez pracowników w danej sytuacji. 

środa, 8 maja 2013

Na czym polega zasada przystępności nauczania w szkoleniach bhp?


Istota zasady przystępności nauczania wyraża się w dostosowaniu treści i metody nauczania do rozwoju i możliwości uczących się pracowników. Inaczej nazywana jest ona zasadą stopniowania trudności. Nauczanie pracowników zgodnie z zasadą przystępności ma miejsce gdy: autorzy programu szkoleniowego i jego wykonawcy, czyli sami szkoleni pracownicy i osoby występujące w roli instruktorów, będą przechodzili od treści bliższych (np. bezpośrednio związanych ze stanowiskiem pracy) do dalszych (np. dotyczących całego działu produkcyjnego, całej firmy, czy nawet większej struktury),
  • już w trakcie samego szkolenia bhp kraków, zarówno w czasie konkretnych zajęć jak i całości ich cyklu, szkolący oraz szkoleni będą przechodzić od tego, co jest dla pracowników łatwiejsze, do tego co trudniejsze,
  • przechodzenie będzie się rozpoczynało od tego, co pracownikom znane, do tego co jest dla nich nowe i nieznane,
  • uwzględniane będą silnie ujawniające się różnice w tempie przystosowywania się młodych pracowników do: relacji między pracownikami, reżimów technologicznych oraz struktury organizacyjnej, jak też możliwości i style uczenia się poszczególnych pracowników.
Wymagania zasady przystępności są ściśle związane z właściwościami rozwoju psychofizycznego pracowników. Nie chodzi tutaj jednak wyłącznie o uproszczone patrzenie poprzez pryzmat wieku pracowników. Szkolący powinni posiadać również wiedzę o ich:
  • poziomie umysłowym,
  • dotychczasowym doświadczeniu życiowym i zawodowym.
Trzeba pamietać, że dobre poznanie pracowników biorących udział w szkoleniu pozwoli szkolącym na ich efektywniejsze szkolenie bhp dobczyce. To w głównej mierze instruktorzy, kierując się wieloma kryteriami, decydują o sposobie ujęcia treści, doborze metody m.in. do możliwości uczestników zajęć w zakresie opanowania np.:
  • przepisów prawa pracy odnoszących się do bhp (ich interpretacji, rozumienia),
  • bezpiecznego wykonywania czynności pracowniczych,
  • skutecznego reagowania na zagrożenie bezpieczeństwa własnego i najbliższych współpracowników.
Stopniowanie trudności
Do optymalizacji uczenia się pracowników przyczynia się również stopniowanie trudności m.in. poprzez przystosowanie warunków technicznych i organizacyjnych szkolenia do możliwości pracowników. Te możliwości można opisać ogólnymi cechami, takimi jak:

  • stan fizyczny - wytrzymałość, dobre samopoczucie,
  • poziom umysłowy - zapewniający lepsze zrozumienie sensu pracy, szybsze, a także jednocześnie gwarantujące zachowanie bezpieczeństwa uczenie się nowych czynności,
  • poziom kulturalny - utrzymanie ładu, porządku oraz dyscypliny (reżimu) pracy, sposób obchodzenia się z narzędziami i współpracownikami,
  • poziom moralny - wyrażający się w stosunku do pracy, jej bezpieczeństwa, lojalności.
Stopniowanie trudności w uzyskiwaniu wiadomości i opanowywaniu umiejętności oraz kształtowaniu postaw w zakresie bhp zapobiega takim zjawiskom, jak m.in.:
  • obniżenie komfortu pracy, poczucie zagrożenia;
  • nadzwyczajna mobilizacja powodująca fizjologiczne i emocjonalne napięcie - stres;
  • pogorszenie się funkcji selekcji i przetwarzania informacji, zmiana oceny prawdopodobieństwa, przerzucania odpowiedzialności na innych, wzrost poczucia winy;
  • powrót do wcześniejszych, bardziej prymitywnych faz uczenia się;
  • narastanie postawy obronnej - poczucia osobistego zagrożenia, odwracanie uwagi od zadań i koncentrowanie się na sobie;
pojawianie się tendencji do ucieczki z trudnej sytuacji. 

Czy pracownik służby bhp może szkolić także z ochrony przeciwpożarowej?


Czy jako pracownik służby bhp prowadzący zajęcia w ramach szkolenia okresowego bhp mogę omawiać jednocześnie zagadnienia związane z ochrona ppoż.? W czasie kontroli strażak z prewencji zakwestionował szkolenia z uwagi na brak uprawnień do szkolenia z zakresu ppoż.

Osoby wykonujące czynności z zakresu ochrony przeciwpożarowej powinny zdobyć odpowiednie kwalifikacje, aby móc należycie wypełniać swoje obowiązki (art. 4 ust. 2 ustawy z 24 sierpnia 1991 r. o ochronie przeciwpożarowej; Dz.U. z 2002 r. nr 147, poz. 1229 z późn. zm.).

Podczas szkoleń okresowych w zakresie bhp omawiane są zagadnienia profilaktyki przeciwpożarowej, które wymagają poprawnego ich przedstawienia zatrudnionym pracownikom. Pracownik służby bhp może omawiać zagadnienia dotyczące ppoż. podczas szkolenia bhp kraków, pod warunkiem że legitymuje się ukończonym odpowiednim szkoleniem.

Szkolenia ppoż. takie prowadzą szkoły lub ośrodki szkolenia w komendach wojewódzkich Państwowej Straży Pożarnej (§ 5 rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z 25 października 2005 r. w sprawie wymagań kwalifikacyjnych oraz szkoleń dla strażaków jednostek ochrony przeciwpożarowej i osób wykonujących czynności z zakresu ochrony przeciwpożarowej; Dz.U. nr 215, poz. 1823).

A zatem osoby omawiające zagadnienia związane z ochroną ppoż. podczas szkolenia bhp w zakładach pracy powinny ukończyć odpowiednie szkolenie z tego zakresu. Szkolenie takie trwa minimum 72 godziny (1 godzina lekcyjna - 45 min). Ukończenie takiego szkolenia uprawnia do omawiania zagadnień z problematyki ochrony przeciwpożarowej

Techniczne środki zabezpieczeń przeciwpożarowych


Techniczne środki zabezpieczenia przeciwpożarowego to:
  • urządzenia,
  • sprzęt,
  • instalacje,
  • rozwiązania budowlane służące zapobieganiu powstawania i rozprzestrzeniania się pożarów
(§ 2 ust. 1 pkt 5 rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z 21 kwietnia 2006 r. w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów - Dz.U. nr 80, poz. 563).
Uwaga!
Mając na względzie podział technicznych środków zabezpieczenia ppoż. na urządzenia, sprzęt, instalacje czy rozwiązania budowlane zapobiegające powstawaniu i rozprzestrzenianiu się pożarów, nie zawsze można dokonać ich dokładnego rozróżnienia. Jest tak, ponieważ biorąc pod rozwagę na przykład system alarmu pożaru, można określić jako urządzenie - centralę sygnalizacji pożaru, ale także jako instalację - linie dozorowe z czujkami, jak również jako całość uznać za automatyczne urządzenie alarmu pożaru.

Urządzenia przeciwpożarowe
Urządzenia przeciwpożarowe to urządzenia (stałe lub półstałe, uruchamiane ręcznie bądź samoczynnie) służące do wykrywania i zwalczania pożaru lub ograniczania jego skutków, w szczególności:

  • stałe i półstałe urządzenia gaśnicze oraz zabezpieczające;
  • urządzenia wchodzące w skład dźwiękowego systemu ostrzegawczego i systemu sygnalizacji pożarowej, w tym urządzenia:
    • sygnalizacyjno-alarmowe,
    • odbiorcze alarmów pożarowych,
    • odbiorcze sygnałów uszkodzeniowych;
  • instalacje oświetlenia ewakuacyjnego;
  • hydranty i zawory hydrantowe;
  • pompy w pompowniach przeciwpożarowych;
  • przeciwpożarowe klapy odcinające;
  • urządzenia oddymiające;
  • urządzenia zabezpieczające przed wybuchem;
  • drzwi i bramy przeciwpożarowe, o ile są wyposażone w systemy sterowania.
Nierozłączne urządzenia i instalacje przeciwpożarowe
Traktując niektóre urządzenia i instalacje ppoż. jako nierozłączne, należy do nich zaliczyć:

  • stałe urządzenia gaśnicze służące do ograniczania lub zwalczania pożaru,
  • system sygnalizacji alarmu pożaru,
  • dźwiękowy system ostrzegawczy,
  • urządzenia oddymiające,
  • pompy w pompowniach przeciwpożarowych,
  • przeciwpożarowe klapy odcinające,
  • urządzenia zabezpieczające przed wybuchem,
  • drzwi i bramy przeciwpożarowe z systemami sterowania.
Instalacjeprzeciwpożarowe
Jako instalacje przeciwpożarowe przyjmuje się:

  • półstałe urządzenia gaśnicze - zraszacze,
  • oświetlenie awaryjne i przeszkodowe,
  • instalacje wodociągowe przeciwpożarowe (hydranty wewnętrzne i zewnętrzne),
  • instalacje odgromowe.


Sprzęt przeciwpożarowy
Sprzęt ppoż. to podręczny sprzęt gaśniczy, mianowicie:

  • gaśnice przenośne,
  • gaśnice przewoźne (agregaty gaśnicze),
  • hydronetki wodne,
  • koce gaśnicze.
Rozwiązania budowlane
Natomiast do rozwiązań budowlanych służących zapobieganiu i rozprzestrzenianiu się pożarów można zaliczyć:

  • stosowanie niepalnych materiałów budowlanych,
  • osiągnięcie trudnopalności palnych materiałów budowlanych,
  • zabezpieczanie konstrukcji i elementów budowlanych środkami ognioochronnymi,
  • stosowanie oddzieleń przeciwpożarowych,
  • stosowanie kurtyn przeciwpożarowych,
  • uszczelnianie przepustów instalacyjnych,
  • specjalną obudowę dróg ewakuacyjnych,
  • stosowanie drzwi przeciwpożarowych i dymoszczelnych,
  • projektowanie przedsionków przeciwpożarowych. 
Należy pamiętać, aby okresowo dokonywać legalizacja gaśnic kraków

piątek, 18 stycznia 2013

Jak rozpowszechniać problematykę bhp wśród pracowników, aby zwracali większą uwagę na bezpieczeństwo pracy?


Bardzo ważnym elementem dążenia do spełnienia wymogów bhp w zakładzie pracy jest kształtowanie zachowań pracowników. Pracodawca może mieć wpływ na bezpieczne zachowania pracowników nie tylko poprzez wprowadzenie szeregu szczegółowych instrukcji bhp, zmianę przepisów zakładowych bądź procedur postępowania, ale również przez stosowanie kar porządkowych za naruszenie przepisów bhp.

Wpływanie na postawy pracowników możliwe jest przede wszystkim w czasie szkolenia bhp kraków. Odpowiednie umiejętności osób realizujących proces szkolenia pozwalają na systematyczną poprawę stanu bhp. Umiejętności te dotyczą sposobu prowadzenia szkolenia a szczególnie metod, jakie należy zastosować w danym etapie szkolenia. Dobrze prowadzone szkolenie, w pełni realizujące opracowany przez pracodawcę lub firmę zewnętrzną (w porozumieniu z pracodawcą) szczegółowy program szkolenia, dostosowany do stanowiska pracy, na jakim jest zatrudniony pracownik, musi skutkować wzrostem poziomu wiedzy dotyczącej bhp oraz świadomości pracownika w tym zakresie.

Pamiętajcie, że powinniście doprowadzić do takiego stanu, aby pracownik znał obowiązujące go przepisy i ustalenia dotyczące bezpiecznego sposobu wykonania pracy oraz umiała a także chciał postępować zgodnie z nimi. W tym celu powinniście oddziaływać na pracownika bezpośrednio lub pośrednio także poprzez przełożonych. Inną metodą uświadamiania pracownika są przeprowadzane kompletnie i zgodnie z zasadami dydaktyki szkolenia bhp.Uświadamianie pracownikowi potrzeby znajomości przepisów i zasad bhp oraz chęci ich przestrzegania, jest kluczem do uniknięcia wypadków przy pracy i powinno skutkować zmniejszeniem ich ilości. Można to osiągnąć również przez umieszczanie informacji z zakresu bhp na ogólnodostępnej tablicy ogłoszeń w zakładzie pracy

Jaka odzież ochronna i robocza przysługuje nauczycielowi wychowania fizycznego w liceum?


Pracodawca ma obowiązek:
  • dostarczenia nieodpłatnie pracownikom środków ochrony indywidualnej, do których zaliczana jest między innymi odzież ochronna, i informowania pracowników o sposobach posługiwania się tymi środkami,
  • dostarczenia nieodpłatnie pracownikom odzieży i obuwia roboczego,
  • niedopuszczenia do pracy osób bez odzieży ochronnej oraz odzieży i obuwia roboczego przewidzianej do stosowania na danym stanowisku pracy
(art. 2376-23710 Kodeksu pracy).
Zadania odzieży roboczej
Zadaniem odzieży roboczej jest ochrona ciała przed kurzem, brudem itp. Stosuje się ją wszędzie tam, gdzie działają czynniki mechaniczne mogące powodować intensywne zużycie odzieży własnej pracownika lub stosowanie odzieży roboczej uwarunkowane jest wymaganiami:

  • technologicznymi,
  • sanitarnymi,
  • bezpieczeństwa i higieny pracy.