Pracodawca ma obowiązek:
- dostarczenia nieodpłatnie
pracownikom środków ochrony indywidualnej, do których zaliczana jest
między innymi odzież ochronna, i informowania pracowników o sposobach
posługiwania się tymi środkami,
- dostarczenia nieodpłatnie
pracownikom odzieży i obuwia roboczego,
- niedopuszczenia do pracy osób
bez odzieży ochronnej oraz odzieży i obuwia roboczego przewidzianej do
stosowania na danym stanowisku pracy
Zadania odzieży roboczej
Zadaniem odzieży roboczej jest ochrona ciała przed kurzem, brudem itp. Stosuje się ją wszędzie tam, gdzie działają czynniki mechaniczne mogące powodować intensywne zużycie odzieży własnej pracownika lub stosowanie odzieży roboczej uwarunkowane jest wymaganiami:
- technologicznymi,
- sanitarnymi,
- bezpieczeństwa i higieny pracy.
Uwaga!
Odzież robocza ma za zadanie zabezpieczenie lub zastąpienie odzieży własnej pracownika w warunkach, w których nie występują czynniki szkodliwe dla zdrowia, a zatem na stanowisku nauczyciela wf-u stosowanie jej jest celowe.
Zadanie odzieży ochronnej
Natomiast zadaniem odzieży ochronnej jest zabezpieczenie pracownika przed działaniem niebezpiecznych i (lub) szkodliwych dla zdrowia czynników występujących w środowisku pracy.
Uwaga!
Prace, które wykonuje nauczyciel wf-u, nie zostały określone w wykazie prac i zagrożeń, przy których stosowanie odzieży jest niezbędne, dlatego też pracodawca nie ma obowiązku przydzielać środków ochrony indywidualnej, do których zaliczona jest odzież ochronna, nauczycielom wf-u.
Nie wyklucza to jednak możliwości wyposażania pracowników w odzież ochronną, jeżeli na stanowisku pracy występują niebezpieczne i (lub) szkodliwe dla zdrowia czynniki, oraz konieczne będzie zabezpieczenie pracowników przed ich działaniem.
Rodzaje i zasady wyposażania pracowników w odzież oraz obuwie robocze, jak również środki ochrony indywidualnej powinny zostać ustalone w obowiązującym w danym zakładzie pracy regulaminie pracy.
Uwaga!
Ustalenia w zakresie przydziału odzieży i obuwia roboczego oraz środków ochrony indywidualnej powinny być zawarte na piśmie. Najczęściej dokonywane są one w formie zakładowej tabeli przydziału odzieży i obuwia roboczego oraz środków ochrony indywidualnej, stanowiącej załącznik do regulaminu pracy, a u pracodawców niemających obowiązku wprowadzania regulaminu pracy, odrębny dokument - na przykład sporządzony w formie zarządzenia wewnątrzzakładowego.
Rodzaje odzieży roboczej i obuwia roboczego oraz środków ochrony indywidualnej przysługujące nauczycielowi wf-u zawsze zależą od wewnętrznych ustaleń obowiązujących w danej szkole.
Odzież robocza powinna być przeznaczona do osobistego użytku. W wyjątkowych przypadkach może być używana przez więcej niż 1 osobę, o ile zastosowane zostaną działania wykluczające niepożądany wpływ takiego użytkowania na zdrowie pracowników.
Każdy pracodawca powinien zapewnić odzież ochronną swoim pracownikom, może w przypadku nauczycieli wfu nie jest ona taka konieczna, ale na pewno powinna być wzięta pod uwagę.
OdpowiedzUsuńBardzo ciekawy post. Ważne, żeby pracownicy znali swoje prawa, także odnośnie odzieży roboczej.
OdpowiedzUsuńNiestety nie dla każdego pracodawcy jest to oczywiste. Niby powinien dostarczyć wszelką odzież jednak nadal zdarza się, ze pracownik musi radzić sobie bez takiego stroju ochronnego.
OdpowiedzUsuńWielu pracodawców niestety nadal nie zapewnia odpowiedniej odzieży roboczej. Szkoda - miejmy nadzieję, że zacznie się to zmieniać, bo na pewno podniosłoby komfort pracy.
OdpowiedzUsuńNiezależnie czy jest to pracownik magazynu czy nauczyciel wychowania fizycznego. Jeżeli jest wymagany konkretny strój to musi on respektować przepisy. Takie są zasady, czy to się komuś podoba, czy nie.
OdpowiedzUsuńTen komentarz został usunięty przez autora.
OdpowiedzUsuńNie znam się aż tak na przepisach, ale pewnie jest gdzieś to zapisane i ma pewne obostrzenia. Wydaje mi się, że również w odzieży roboczej dość ważne jest to jaki rodzaj tkanin http://zender.com.pl/rodzaje-tkanin/ został zastosowany do wytworzenia danego stroju roboczego. No ja liczę na to, że taka odzież robocza musi charakteryzować się bardzo wysoką jakością tkanin.
OdpowiedzUsuńNawet nie zdawałęm sobię sprawy że nauczyciel WF-u musi być wyposażony w odzież BHP. Bardzo dobry artykuł.
OdpowiedzUsuńPozdrawiam!
Ten komentarz został usunięty przez autora.
OdpowiedzUsuńBardzo dobry artykuł! Czasami przepisy BHP są bardzo skomplikowane jak dla mnie. .. Wiem tylko jedno, jako pracownik w zakładzie stolarskim mam zapewnioną wszelkiego typu odzież roboczą i to od początku mojej pracy jest niezmienne. Najlepszą odzież ochronną jaką używałem do tej pory pochodziła od https://bezpiecznypracownik.com/. To gwarancja wysokiej jakości produktów!
OdpowiedzUsuń