Czy jako pracownik służby bhp prowadzący zajęcia w ramach szkolenia okresowego bhp mogę omawiać jednocześnie zagadnienia związane z ochrona ppoż.? W czasie kontroli strażak z prewencji zakwestionował szkolenia z uwagi na brak uprawnień do szkolenia z zakresu ppoż.
Osoby wykonujące czynności z zakresu ochrony przeciwpożarowej powinny zdobyć odpowiednie kwalifikacje, aby móc należycie wypełniać swoje obowiązki (art. 4 ust. 2 ustawy z 24 sierpnia 1991 r. o ochronie przeciwpożarowej; Dz.U. z 2002 r. nr 147, poz. 1229 z późn. zm.).
Podczas szkoleń okresowych w zakresie bhp omawiane są zagadnienia profilaktyki przeciwpożarowej, które wymagają poprawnego ich przedstawienia zatrudnionym pracownikom. Pracownik służby bhp może omawiać zagadnienia dotyczące ppoż. podczas szkolenia bhp kraków, pod warunkiem że legitymuje się ukończonym odpowiednim szkoleniem.
Szkolenia ppoż. takie prowadzą szkoły lub ośrodki szkolenia w komendach wojewódzkich Państwowej Straży Pożarnej (§ 5 rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z 25 października 2005 r. w sprawie wymagań kwalifikacyjnych oraz szkoleń dla strażaków jednostek ochrony przeciwpożarowej i osób wykonujących czynności z zakresu ochrony przeciwpożarowej; Dz.U. nr 215, poz. 1823).
A zatem osoby omawiające zagadnienia związane z ochroną ppoż. podczas szkolenia bhp w zakładach pracy powinny ukończyć odpowiednie szkolenie z tego zakresu. Szkolenie takie trwa minimum 72 godziny (1 godzina lekcyjna - 45 min). Ukończenie takiego szkolenia uprawnia do omawiania zagadnień z problematyki ochrony przeciwpożarowej.
Są nawet specjalne kursy związane z bezpieczeństwem i higieną pracy oraz ochroną przeciw pożarową. Myślę, że warto rozpowszechniać ten problem, aby móc zminimalizować wypadki w środowisku pracy. Swoją drogą, bardzo dobry i przydatny artykuł.
OdpowiedzUsuńJestem za jakim najbardziej rygorystyczną pracą bhpowców. Czesto widuję się pracowników którzy nawet nie wiedzą że przysługuje im kombinezon roboczy w danej pracy. Prowadzi to niestety do absurdów.
OdpowiedzUsuńSzkolenia z zakresu BHP oraz ochrony przeciwpożarowej powinny być przeprowadzane regularnie i w sposób profesjonalny, gdyż wpływa to na bezpieczeństwo wszystkich pracowników.
OdpowiedzUsuńnie powinny też być fikcją w tym sensie, że powinny autentycznie czegoś uczyć, często jest tak, że zarówno prowadzący jak i uczestnik wiedzą, że chodzi wyłącznie o papierek
UsuńJak tylko zdobędą odpowiednie uprawnienia, to mogą. Nawet powiedziałbym, że są najbardziej do tego kompetentne. Dlatego, że posiadają odpowiednią wiedzę na ten temat.
OdpowiedzUsuńJeśli chodzi o szkolenia pracownicze, gorąco polecam www.qes.pl!
OdpowiedzUsuńWidzę, że bardzo ciekawe informacje można tutaj u Ciebie znaleźć. Dobrze, że o tym wspominasz, ponieważ przypuszczam, że wiele osób o tym nie wie. Ja natomiast i tak dodatkowo chętnie skorzystałabym z możliwości szkoleń w tym miejscu https://www.seka.pl/uslugi/szkolenia-i-uprawnienia-zawodowe/szkolenia-ppoz/
OdpowiedzUsuńSzkolenia pracownicze? Od lat stawiamy na www.qualityguide.pl –
OdpowiedzUsuńWłaściciel budynku musi dostosować warunki w firmie do obowiązujących przepisów prawa przeciwpożarowego. Ewentualne nieprawidłowości może wykryć audyt https://www.seka.pl/uslugi/uslugi-bhp-i-ppoz/audyt-z-zakresu-ppoz/ którego celem jest określenie bezpieczeństwa jakie panuje w budynku.
OdpowiedzUsuń