czwartek, 20 grudnia 2012

Jak powinien obecnie wyglądać skład zespołu powypadkowego, gdy w firmie nie ma społecznego inspektora pracy?


Na podstawie rozporządzenia Rady Ministrów z 23 listopada 2006 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie ustalania okoliczności i przyczyn wypadków przy pracy oraz sposobu ich dokumentowania, a także zakresu informacji zamieszczanych w rejestrze wypadków przy pracy (Dz.U. nr 215, poz. 1582) skład zespołu powypadkowego został określony niezależnie od rodzaju wypadku.
Podstawowy skład zespołu powypadkowego
W skład zespołu powypadkowego - bez względu na to, czy zaistniał wypadek śmiertelny, ciężki, zbiorowy czy też lekki - zawsze powinien wchodzić:
  • pracownik służby bezpieczeństwa i higieny pracy,
  • społeczny inspektor pracy.

Jak zorganizować szkolenie bhp - jaką formę szkolenia wybrać?


Przygotowując szkolenia w dziedzinie bhp, powinniście zadbać o ich właściwy przebieg przez:
  • stosowanie szczegółowego programu szkolenia, adekwatnego do grupy zawodowej oraz rodzaju i sposobu wykonywania pracy;
  • zapewnienie odpowiednich warunków szkolenia w postaci:
    • sali wykładowej lub innego miejsca szkolenia zapewniającego komfort jego odbywania. Pamiętajcie, że miejsce, w którym odbywa się nauka wpływa na samopoczucie uczestników szkolenia oraz efekty szkoleniowe. Nie zapewnienie odpowiednich warunków w sali, w której prowadzicie zajęcia (np. właściwego oświetlenia, wentylacji, ogrzewania, stołów przy, których siedzą szkoleni) może Was  zdyskredytować, w szczególności podczas omawiania zagadnień dotyczących prawidłowego i zgodnego z przepisami oświetlenia, wentylacji, temperatury pomieszczeń pracy itp.,
    • środków dydaktycznych, możliwie najnowocześniejszych - unikajcie prowadzenia szkolenia, podczas którego np. przez 8 godzin prowadzony jest wykład, często po prostu w formie czytania szkolonym treści, z jakimi się ich zapoznaje,
    • sformułowania odpowiednich pytań sprawdzających na egzamin po zakończeniu szkolenia, po którym będziecie mieli pewność, że pracownicy mają dostateczną znajomość przepisów i zasad bhp;
  • zrealizowanie zaplanowanej tematyki bez skracania zajęć szkoleniowych.
O wszystkie te elementy powinniście zadbać w trakcie planowania i organizowania szkolenia. Pozwoli to Wam zrealizować założone cele szkolenia bhp kraków.

Odzież i obuwie robocze - rola pracodawcy


Pracodawca:
  • ustala rodzaje odzieży i obuwia roboczego, których stosowanie na określonych stanowiskach pracy występujących w firmie jest niezbędne,
  • określa przewidywane okresy użytkowania odzieży i obuwia roboczego
(art. 2378 § 1 Kodeksu pracy, dalej: kp).
Uwaga!
Przy ustalaniu rodzajów odzieży i obuwia roboczego pracodawca powinien przede wszystkim pamiętać, że odzież ta i obuwie powinny być przydzielane pracownikom wykonującym prace, przy których:

  • odzież własna pracownika może ulec:
    • zniszczeniu,
    • znacznemu zabrudzeniu;
  • występują określone wymagania:
    • technologiczne,
    • sanitarne,
    • bezpieczeństwa i higieny pracy;
  • przyjęte w firmie okresy użytkowania odzieży i obuwia roboczego powinny być uzależnione od charakteru i warunków pracy na określonych stanowiskach pracy oraz związanych z nimi:
    • stopnia brudzenia i niszczenia tej odzieży oraz obuwia,
    • wymagań technologicznych, sanitarnych oraz bezpieczeństwa i higieny pracy.

piątek, 24 sierpnia 2012

Jakie szkolenia bhp dla brygadzistów?


Całokształt spraw związanych ze szkoleniem bhp reguluje rozporządzenie Ministra Gospodarki i Pracy z 27 lipca 2004 r. w sprawie szkolenia w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy (Dz.U. nr 180, poz. 1860 ze zm.; dalej: rozporządzenie szkoleniowe). Zgodnie z tym rozporządzeniem, osoba będąca na stanowisku brygadzisty ma obowiązek odbyć następujące szkolenia w dziedzinie bhp:
1. szkolenie wstępne ogólne (instruktaż ogólny), które odbywają przed dopuszczeniem do wykonywania pracy nowo zatrudnieni pracownicy, studenci odbywający u pracodawcy praktykę studencką oraz uczniowie szkół zawodowych zatrudnieni w celu praktycznej nauki zawodu (§ 10 ust. 1 rozporządzenia szkoleniowego),
2. szkolenie okresowe, które odbywają m.in. osoby będące pracodawcami oraz inne osoby kierujące pracownikami, w szczególności kierownicy, mistrzowie i brygadziści (§ 14 ust. 2 rozporządzenia szkoleniowego).

czwartek, 23 sierpnia 2012

Minimalna temperatura w biurze zimą


Obowiązek pracodawcy zapewnienia pracownikom w miejscu pracy odpowiedniej temperatury ma charakter bezwzględny i tylko względy technologiczne mogą usprawiedliwiać wyjątki w tym zakresie. Nie ma tu znaczenia ani pora roku, ani sytuacja ekonomiczna pracodawcy.
W godzinach pracy należy zapewnić odpowiednią temperaturę we wszystkich pomieszczeniach pracy w budynku. Temperatura w pomieszczeniach pracy powinna być na tyle komfortowa, aby zbędne było stosowanie specjalnej odzieży.


Środowisko termiczne pracy 

Pracodawca jest zobowiązany zapewniać pomieszczenia pracy odpowiednie do rodzaju wykonywania prac i liczby zatrudnionych osób oraz zapewnić odpowiednią temperaturę, czyli środowisko termiczne pracy.

Środowisko termiczne pracy to inaczej warunki cieplne miejsca pracy człowieka. Jest ono ważnym czynnikiem wpływającym na samopoczucie, zdrowie i wydajność pracy pracownika, jak również bezpieczeństwo i higienę pracy.


Podstawa prawna

Dodatek za tzw. pracę pod ruchem


Tak zwana praca pod ruchem to praca wykonywana w pasie drogowym. Pas drogowy to wydzielony pas terenu, przeznaczony do ruchu lub postoju pojazdów i ruchu pieszych wraz z leżącymi w jego ciągu obiektami inżynierskimi, placami, zatokami postojowymi oraz znajdującymi się w wydzielonym pasie terenu chodnikami, ścieżkami rowerowymi, drogami zbiorczymi, drzewami i krzewami, a także urządzeniami technicznymi związanymi z prowadzeniem oraz zabezpieczeniem ruchu.
Pas drogowy obejmuje między innymi następujące obiekty inżynierskie:
  • jezdnię,
  • pobocze,
  • przydrożne rowy,
  • skarpy.

Tak zwana praca pod ruchem

Czy piekarz musi mieć dodatkowe uprawnienia kwalifikacyjne?


Podstawowym wyposażeniem każdej piekarni są piece piekarskie. Jako urządzenia energetyczne podlegają przepisom prawa regulującym zasady bezpiecznej eksploatacji wydanym na podstawie ustawy z 10 kwietnia 1997 r. - Prawo energetyczne (Dz.U. z 2006 r. nr 89, poz. 625 z późn. zm.).Wymagania w zakresie kwalifikacji osób zatrudnianych przy eksploatacji urządzeń energetycznych określa rozporządzenie Ministra Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej z 28 kwietnia 2003 r. w sprawie szczegółowych zasad stwierdzania posiadania kwalifikacji przez osoby zajmujące się eksploatacją urządzeń, instalacji i sieci (Dz.U. nr 89, poz. 828 z późn. zm.).

Piece piekarskie
Piekarskie piece elektryczne, gazowe i opalane paliwami stałymi (np. węglem), na podstawie załącznika nr 1 do powyższego rozporządzenia, kwalifikuje się jako: urządzenia elektrotermiczne - grupa 1 pkt 3, piece przemysłowe o mocy powyżej 50 kW - grupa 2 pkt 9, przemysłowe odbiorniki paliw gazowych o mocy powyżej 50 kW - grupa 3 pkt 8.


Kwalifikacje pracowników

Instruktaż stanowiskowy elektryka a zagadnienia warunków miejsca pracy i zagrożenia


Praca elektryka polegająca na konserwacji, naprawie i instalowaniu sieci, maszyn i urządzeń elektrycznych stwarza duże niebezpieczeństwo zarówno dla osoby wykonującej taką pracę, jak i dla osób znajdujących się w jego bezpośrednim otoczeniu. Dlatego tak ważne jest prawidłowe szkolenie bhp kraków stanowiskowe tego pracownika. Miejcie na uwadze, że urządzenia i instalacje elektryczne zlokalizowane w różnych punktach budowli i obiektów powodują, iż miejsce pracy elektryka wyznaczone jest miejscem wykonania zadania konserwacji, naprawy lub usunięcia usterki elementu układu zasilania. Związane jest to z przemieszczaniem się pracownika do miejsca pracy pieszo, z wykorzystaniem jednośladów lub samochodów.

Konieczne staje się, więc wyszczególnienie zidentyfikowanych zagrożeń, z którymi wykonujący czynności elektryka pracownik może się spotkać.

Do klasycznych zagrożeń dla elektryków należą: