czwartek, 23 sierpnia 2012

Czy piekarz musi mieć dodatkowe uprawnienia kwalifikacyjne?


Podstawowym wyposażeniem każdej piekarni są piece piekarskie. Jako urządzenia energetyczne podlegają przepisom prawa regulującym zasady bezpiecznej eksploatacji wydanym na podstawie ustawy z 10 kwietnia 1997 r. - Prawo energetyczne (Dz.U. z 2006 r. nr 89, poz. 625 z późn. zm.).Wymagania w zakresie kwalifikacji osób zatrudnianych przy eksploatacji urządzeń energetycznych określa rozporządzenie Ministra Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej z 28 kwietnia 2003 r. w sprawie szczegółowych zasad stwierdzania posiadania kwalifikacji przez osoby zajmujące się eksploatacją urządzeń, instalacji i sieci (Dz.U. nr 89, poz. 828 z późn. zm.).

Piece piekarskie
Piekarskie piece elektryczne, gazowe i opalane paliwami stałymi (np. węglem), na podstawie załącznika nr 1 do powyższego rozporządzenia, kwalifikuje się jako: urządzenia elektrotermiczne - grupa 1 pkt 3, piece przemysłowe o mocy powyżej 50 kW - grupa 2 pkt 9, przemysłowe odbiorniki paliw gazowych o mocy powyżej 50 kW - grupa 3 pkt 8.


Kwalifikacje pracowników
Eksploatacja pieców piekarskich (a także innych urządzeń) zaliczonych do tych grup wymaga posiadania odpowiednich kwalifikacji przez wszystkie osoby w niej uczestniczące i zatrudnione w nadzorze w tym zakresie.

Kwalifikacje te obejmują 2 kategorie. Mianowicie:
1.   eksploatacji - praca na stanowiskach obejmujących:
o        obsługę,
o        konserwację,
o        remonty,
o        montaż,
o        czynności kontrolno-pomiarowe;
2.   dozoru - praca na stanowiskach pracy osób kierujących czynnościami pracowników prowadzących prace określone w pkt 1 i pracowników technicznych sprawujących nadzór nad eksploatacją urządzeń, instalacji oraz sieci.

Eksploatacja urządzenia
Przypominamy Wam, że eksploatacja urządzenia to zespół czynności:

  • mających wpływ na zmianę (regulacja) parametrów pracy urządzenia z uwzględnieniem zasad bezpieczeństwa i ochrony środowiska (obsługa),
  • utrzymujących i zabezpieczających należyty stan techniczny urządzenia (konserwacja),
  • związanych z usuwaniem usterek, uszkodzeń i z planowymi naprawami urządzenia (remont),
  • związanych z instalowaniem i pierwszym uruchomieniem urządzenia (montaż),
  • niezbędnych do oceny stanu technicznego, parametrów eksploatacyjnych, jakości regulacji i sprawności energetycznej, obejmujących kontrole oraz pomiary urządzenia (czynności kontrolno-pomiarowe).

Uwaga!
Do czynności składających się na eksploatację urządzenia nie zalicza się włączania i wyłączania pieca (np. przez naciskanie przycisków sterujących), gdyż czynności te nie mają wpływu na zmianę założonych parametrów pracy urządzenia (np. temperatury, czasu pieczenia itp.). Stąd nie jest konieczne wymaganie posiadania udokumentowanych kwalifikacji od osoby wykonującej wyłącznie tę czynność - na przykład piekarza - zgodnie z instrukcją obsługi urządzenia.

Analogiczne stanowisko w tej kwestii wynika z pisma DE-5-6-II/06 L.dz. 1854/w2006 Departamentu Energetyki Ministerstwa Gospodarki.
Zwróćcie także uwagę na fakt, że nie jest wymagane potwierdzanie posiadania kwalifikacji w zakresie obsługi urządzeń i instalacji u tych użytkowników, którzy eksploatują:
  • urządzenia elektryczne o napięciu nie wyższym niż 1 kV i mocy znamionowej nie wyższej niż 20 kW, jeżeli w dokumentacji urządzenia określono zasady jego obsługi,
  • rządzenia i instalacje cieplne o mocy zainstalowanej nie wyższej niż 50 kW. 

3 komentarze: