czwartek, 23 sierpnia 2012

Dodatek za tzw. pracę pod ruchem


Tak zwana praca pod ruchem to praca wykonywana w pasie drogowym. Pas drogowy to wydzielony pas terenu, przeznaczony do ruchu lub postoju pojazdów i ruchu pieszych wraz z leżącymi w jego ciągu obiektami inżynierskimi, placami, zatokami postojowymi oraz znajdującymi się w wydzielonym pasie terenu chodnikami, ścieżkami rowerowymi, drogami zbiorczymi, drzewami i krzewami, a także urządzeniami technicznymi związanymi z prowadzeniem oraz zabezpieczeniem ruchu.
Pas drogowy obejmuje między innymi następujące obiekty inżynierskie:
  • jezdnię,
  • pobocze,
  • przydrożne rowy,
  • skarpy.

Tak zwana praca pod ruchem
Tak zwana praca pod ruchem ma miejsce w sytuacji, gdy wykonuje się ją bez zatrzymywania ruchu pojazdów lub skierowania go objazdem.


Uwaga!
Pobocze drogi znajduje się w pasie drogowym, w związku z tym praca realizowana na poboczu drogi bez zatrzymywania ruchu pojazdów jest tzw. pracą pod ruchem.


Dodatek dla pracowników
Obecnie obowiązujące przepisy związane w zakresie ochrony pracy nie przewidują wypłacania pracownikom dodatków za występowanie czynników szkodliwych i uciążliwych dla zdrowia.

Pracodawca nie ma wobec tego obowiązku płacenia pracownikom dodatków wynikających z warunków pracy, w tym za tzw. pracę pod ruchem. Praca taka powinna być tak zorganizowana, aby istniejące zagrożenia wyeliminować lub, jeżeli jest to niemożliwe, zabezpieczyć przed nimi pracowników. 

2 komentarze:

  1. Niestety ja nigdy o tym nie słyszałem więc również nie mogę się na ten temat wypowiedzieć. Akurat ja jestem zdania, że jeśli chodzi o BHP to fajnie w artykule https://znaki-bhp.pl/zastosowanie-znakow-ratunkowych-w-przemysle opisano zastosowanie znaków ratunkowych w przemyśle.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Sugeruję rozważenie sklepu Techem w zakresie jak znaki ppoż i innych potrzeb związanych z bezpieczeństwem i higieną pracy. Ich produkty są doskonałej jakości i w rozsądnej cenie.

      Usuń