czwartek, 20 grudnia 2012

Odzież i obuwie robocze - rola pracodawcy


Pracodawca:
  • ustala rodzaje odzieży i obuwia roboczego, których stosowanie na określonych stanowiskach pracy występujących w firmie jest niezbędne,
  • określa przewidywane okresy użytkowania odzieży i obuwia roboczego
(art. 2378 § 1 Kodeksu pracy, dalej: kp).
Uwaga!
Przy ustalaniu rodzajów odzieży i obuwia roboczego pracodawca powinien przede wszystkim pamiętać, że odzież ta i obuwie powinny być przydzielane pracownikom wykonującym prace, przy których:

  • odzież własna pracownika może ulec:
    • zniszczeniu,
    • znacznemu zabrudzeniu;
  • występują określone wymagania:
    • technologiczne,
    • sanitarne,
    • bezpieczeństwa i higieny pracy;
  • przyjęte w firmie okresy użytkowania odzieży i obuwia roboczego powinny być uzależnione od charakteru i warunków pracy na określonych stanowiskach pracy oraz związanych z nimi:
    • stopnia brudzenia i niszczenia tej odzieży oraz obuwia,
    • wymagań technologicznych, sanitarnych oraz bezpieczeństwa i higieny pracy.
Ocena dostosowania
Przed dokonaniem doboru odzieży i obuwia roboczego pracodawca powinien ocenić, czy odzież i obuwie, które zamierza zastosować, dostosowane są do warunków i charakteru pracy na stanowiskach pracy w firmie.

Dobór odzieży iobuwia roboczego a ocena ryzyka zawodowego
Dobór odzieży i obuwia roboczego powinien bazować na ocenie ryzyka zawodowego na stanowisku pracy.

Podstawowym warunkiem ich doboru jest identyfikacja zagrożeń istniejących na stanowisku pracy. Prawidłowa identyfikacja i ocena zagrożeń pozwoli określić poziom zagrożenia oraz właściwości, jakie powinny spełniać odzież i obuwie robocze, oraz dobrać taki rodzaj tej odzieży i obuwia, aby zapewniał on pracownikowi bezpieczeństwo i wygodę użytkowania przy wykonywaniu pracy.
Konsultacje z pracownikami
Podjęte przez pracodawcę działania dotyczące przydzielania pracownikom odzieży i obuwia roboczego powinny być skonsultowane z pracownikami lub ich przedstawicielami (art. 23711a kp).

Ustalenia te powinny być zawarte na piśmie. Najczęściej dokonywane są w formie zakładowej tabeli przydziału odzieży i obuwia roboczego oraz środków ochrony indywidualnej, stanowiącej załącznik do regulaminu pracy, a u pracodawców niemających obowiązku wprowadzania regulaminu pracy - odrębny dokument, np. sporządzony w formie zarządzenia wewnętrznego.
Uwaga!
Ostateczną decyzję w zakresie określenia rodzaju odzieży i obuwia roboczego stosowanego przez pracowników oraz okresów ich użytkowania zawsze podejmuje pracodawca. To na nim spoczywa odpowiedzialność za prawidłowy sposób doboru takiej odzieży i obuwia środków oraz zapewnienie, aby stosowana odzież i obuwie miały właściwości ochronne, jak również użytkowe przez cały okres ich użytkowania. 

2 komentarze:

  1. Fajnie, że o czymś takim piszesz. Wydaje mi się, że bardzo mało osób ma o tym jakiekolwiek pojęcie, a to bardzo źle. O odzież dla pracowników naprawdę trzeba się zatroszczyć. Jeżeli czeka Was taki zakup, to tutaj widziałam całkiem fajną opcję. Dajcie znać, co o tym myślicie.

    OdpowiedzUsuń
  2. Warto wiedzieć! A jeśli pracownicy są zatrudniani i rekrutowani do pracy przez agencję zatrudnienia to często taka agencja jest odpowiedzialna za organizację odzieży roboczej, czytałam na stronie https://kono.jobs/pracownicy-tymczasowi/, że właśnie ta agencja może zająć się zaopatrzeniem pracowników w potrzebne ubrania. Ona też zajmie się podpisaniem umów, wypłatami.

    OdpowiedzUsuń